Etykieciarki ręczne to proste i ekonomiczne urządzenia służące do ręcznego naklejania etykiet na wszelkiego rodzaju produkty w postaci kartonów, pojemników, butelek czy nawet dokumentów. Znajdują one zastosowanie w małych i średnich przedsiębiorstwach, gdzie inwestycja w systemy automatyczne jest nieuzasadniona.
Zastosowanie etykieciarek ręcznych
Etykieciarki ręczne to urządzenia najlepiej sprawdzające się w takich miejscach jak:
- Małe firmy produkcyjne – przedsiębiorstwa produkujące w niskich wolumenach nie wymagają kosztownej automatyzacji i etykieciarka ręczna może okazać się zupełnie wystarczająca.
- Sklepy detaliczne – działające na niedużą skalę, nadal wymagają nanoszenia oznaczeń dotyczących cen produktów, ich daty ważności czy kodów promocyjnych.
- Magazyny i biura – nanoszenie etykiet na dokumenty, pojemniki czy sprzęt biurowy pomaga w szybkiej identyfikacji i organizacji zasobów.
- Przedsiębiorstwa produkujące napoje i żywność – do nanoszenia etykiet na butelki, słoiki czy puszki na niewielkich liniach produkcyjnych z powodzeniem wykorzystać mogą etykieciarkę ręczną.
Etykieciarka ręczna Leich und Mehl LPR20/SED2000
Na rynku dostępne są różne modele etykieciarek ręcznych, a w tym wpisie uwagę poświęcimy niemieckiej etykieciarce ręcznej Leich und Mehl LPR20/SED2000. Model ten stworzony został do pracy w wymagających warunkach środowiskowych panujących przy produkcji żywności. Umożliwia ona drukowanie z prędkością do 300 mm/s, a sama etykieciarka ręczna może pracować niezależnie lub zostać połączona z wagoetykieciarką PAW 2000 stanowiąc moduł etykietujący.
Model PR20/SED2000 obsługuje unicode, a projektowanie i zarządzanie etykietami realizowane jest przy pomocy zintegrowanego komputera z ekranem dotykowym. Alternatywnie do projektowania etykiet na komputerze można wykorzystać LANScale PLU Designer.
Kiedy warto wybrać etykieciarkę ręczną?
Decyzja o wyborze etykieciarki ręcznej poprzedzona powinna być określenie podstawowych parametrów takich jak:
- Wolumen produkcji – zdefiniowanie ilości nanoszonych etykiet w określonym czasie pozwala oszacować, czy praca może zostać wykonana etykieciarką ręczną, czy uzasadniona ekonomicznie jest inwestycja w etykieciarkę automatyczną.
- Budżet – etykieciarka ręczna jest znacznie tańsza w zakupie od etykieciarki automatycznej, dlatego jest bardziej osiągalnym narzędziem dla firm z mniejszym budżetem, ale też okazją do oszczędności dla większych firm, w których etykietowanie nie jest dużą częścią działalności.
- Powtarzalność produktów – ręczne etykieciarki są bardziej elastyczne pod względem zastosowania. Zmiana kształtu i rozmiaru obsługiwanych produktów nie wymaga skomplikowanej konfiguracji i zaangażowania lepiej przeszkolonych pracowników.
- Miejsce etykietowania – etykieciarki ręczne są urządzeniami lżejszymi co czyni je bardziej mobilnymi i gotowymi do szybkiego zastosowania w różnych lokalizacjach – czy to w magazynie czy przy linii produkcyjnej.
Podsumowanie
Etykieciarki ręczne to ekonomiczne rozwiązanie dla niewymagających przedsiębiorstw, w których etykietowanie nie stanowi znaczącej części działalności. Jeżeli wybór pomiędzy etykieciarką ręczną a etykieciarką automatyczną stanowi dla Państwa wyzwanie, zapraszamy do kontaktu z ekspertami Klutech, którzy pomogą dobrać urządzenie spełniające Państwa oczekiwania.